Rušná sobota pro jezdce FIA CEZ na okruhu v Mostě

By 20.6.2016Závody

Hlavním dnem mosteckého víkendu byla sobota, na kterou pořadatelé naplánovali všechny závody D4, ale i D5, D2 a další klání.

Začalo se v 8,30 ráno kvalifikací D2, ale  krátce po deváté hodině již následovaly závody CEZ D5 plus SSC a o hodinu později již první sprint D4. Tyto vozy čekal odpoledne po půl třetí ještě druhý závod a večer pak  “vytrvalostní” hodinovka.

Startovní pole   sice nabízelo hodně kvalitní konkurenci mezi nejsilnějšími   speciály, nicméně jinak byla startovní listina poměrně pohublá. Řada tradičních účastníků klání FIA CEZ bohužel chyběla.

Sprint D4 a tradiční souboj BMW Z4

V první řadě prvního sprintu sice stály dvě BMW Z4, ale nakonec startovní manévr nejlépé zvládl Denis Waszek se žlutým Ferrari 430, který tak  všechny dokonale zaskočil. Tento velice rychlý jezdec ve FIA CEZ již pravidelně nestartuje a spíše potřeboval testovat a najet nějaké ostré kilometry. Po skvělém startu se však později začal propadat startovním polem, když jej předjel postupně Knoll, Kubas, Konopka a Malchárek, čili jezdci z čela absolutního pořadí. Jak se později ukázalo, na vině byl zřejmě defect pneu jeho Ferarri.

V těsném závěsu jeli po celých 16 kol Knoll a Kubas se Z čtyřkami a na případnou chybu Konopky zase čekal Malchárek.

Metoda znervózování soupeře stíhací jízdou a neustálým vyblikáváním tentokrát Kubasovi nevyšla. Jakub Knoll zachoval chladnou hlavu a bezchybnou jízdou si držel první pozici. Jakub Kubas naopak při pokusu o předjetí v nájezdu  do retardéru nedobrzdil a předvedl pěkné hodiny. Naštěstí bez kontaktu se soupeři či svodidly, takže druhou pozici udržel a brzy již  opět jezdil v těšném  závěsu za soupeřem.

V cíli pak zlatého Knolla a stříbrného Kubase dělilo jen 377 tisícin sekundy. Bronzový  Miro Konopka ztrácel zhruba 10 sekund a Malchárek 19.

Závod nakonec přes skvělý start nevyšel Denisu Waszkovi. Držel se sice slušně na dohled nejlepších, nicméně po projetí  cílem 11 kola musel  na cílové rovince  odstavit své  žluté Ferrari pro defekt pneu. Je velká škoda, že tento rychlý mladík startuje ve FIA CEZ jen ojediněle, protože jeho dravá jízda je vždy velikým magnetem pro diváky.

Velký a z diváckého hlediska pěkný souboj předvedli Marcel Kusín s Danem Skalickým s vozy BMW M3 GTR. Došlo mezi nimi k sedmi předjetím, ale Skalického nakonec  přibrzdil technický problém v závěru závodu. Vyhrál tedy Marcel Kusín, kterému celkově patřila pátá příčka.

V souboji dvoulitrů udolal Petr Mandelík s Lotusem Exige GT-R Rudolfa Pešoviče ze Srbska s BMW 320 S2000. Bronz pak patřil Petru Krejčímu, týmovému kolegovi vítěze s Lotusem Exige S1.

Druhý sprint D4

Chybělo Ferrari Denise Waszka a Jiří Malchárek zase nestartoval z vybojované druhé řady, ale z posledního místa díky absenci v kvalifikaci. Nicméně i tak využil výkon svého vozu a již během úvodní startovní rovinky se dostal na čtvrtou příčku. Brzy se mu podařilo překonat i  krajana Miro Konopku s Lamborghini a před sebou měl již jen dvojici BMW Z4. Tentokrát patřila lepší startovní pozice Kubasovi a ten jí také využil, lépe odstartoval a ujal se vedení.

Situace z prvního závodu se obrátila. Kubas vedl a Knoll jej po většinu závodu stíhal  jízdou v těsném závěsu.

Už se zdálo, že se pořadí na čele nezmění, ale několik kol před závěrem oba Jakubové dojeli o kolo dvoulitrový Lotus Petra Mandelíka. Kubas musel počkal s předjetím až na výjezd ze zatáčky, Knoll, který se dostal těsně za něj situace bleskově využil, a protože měl rychlejší výjezd, oba mistrně předjel a dostal se do čela. Zdálo se být rozhodnuto.

Nicméně  ještě před odmávnutím šachovnicí se v rychlé pravé v zadní části trati zaprášilo, což ve 12 kole způsobil Knoll výletem  mimo trať. Za vše mohla  technická závada. BMW Z4 Jakuba Knolla  nakonec cíl neviděla a pro zlato si s velkým náskokem více než deseti sekund dojel Jakub Kubas.

Na medailové pozice se tak posunuli dva Slováci, Konopka a Malchárek, kteří dojeli s plným počtem kol. Od sebe je vzájemně dělilo dvě a půl sekundy.

Souboj ve třídě  do 3,5 litru se bohužel neopakoval. Skalického BMW již opět  fungovalo bez problémů a od Kusína jej dělilo během závodu i v cíli sedm sekund.

Ve dvoulitrech opět dominoval Petr Mandelík s Lotusem, ale o jasné zlato jej připravil technický problém v předposledním kole. Zvítězil tak Srb Rudolf Pešovič s BMW 320 S2000 před Petrem Krejčím s druhým zeleným Lotusem Exige týmu KT motorsport.

Za zmínku pak stojí, že tentokrát vůbec nedojela parta Seatů s dvoulitrovými turbomotory, která  zjevně do dvoulitrů nepatří a která dokáže pořážet i vozy do  3,5 litru. Takže odpadla i polemika na téma tohoto problému, která  provázela předchozí závody v Maďarsku i Rakousku.

Hodinovka D4 na závěr sobotního programu.

Na závěr sobotního programu byla zařazena tradičně  hodinovka s povinnou zastávkou v boxech a možnou výměnou pilotů. Jen ve dvou z jedenácti vozů na startu se ale za volanty jezdci střídali.

Na čele startovního roštu se seřadili vesměs  staří známí. Pozorným fanouškům nemohlo uniknout, že přibylo druhé BMW Z4 GT3, za jehož volant usedl David Palmi, týmový kolega Jakuba Kubase. Jmenovaní se tedy tentokrát nestřídali, ale každý pilotoval svůj stroj.

Jakuba Knolla zase za volantem Z4 vystřídal Robert Šenkýř, šéf týmu Šenkýř Motorsport.

Marcel Kusín pak tradičně vyměnil BMW za Ferrari F 430 a opět  se střídal za volantem s Petrem Kačírkem. Za zmínku stojí ještě Daniel Skalický, který sice zůstal věrný značce BMW, ale podobně jako na Hungaroringu i Redbull Ringu startoval s BMW  B6 Alpina.  Ze zaváděcího kola před startem ovšem vyjel jako poslední a nevyužil tak možnost  startovat ze vydobité pozice z kvalifikace. Nicméně společně s  Malchárkem, startujícím rovněž z chvostu, se ještě na startovní rovince protáhli startovním polem za trojici nejrychlejších. Vedoucí skupinka na čele se srovnala v  pořadí Kubas, Konopka, Šenkýř a Palmi.

Po několika kolech David Palmi, startující s druhým BMW Z4  GT3 týmu Appstore, zaútočil na Roberta  Šenkýře a jeho Z čtyřku. Nicméně  útok se nepovedl, když Palmi  do retardéru nedobrzdil. O dvě kola později již  ovšem byl Palmiho útok na zcela stejném místě úspěšný a Šenkýř tak  klesl na čtvrtou  příčku, zatímco Palmi držel průběžnou  třetí příčku.

Dan Skalický držel krok na šesté pozici a za ním již   po 4 212 metrů dlouhém okruhu kroužil Marcel Kusín s jediným Ferrari ve startovním poli.

Po 16 kolech, tedy v necelé polovině závodu přišla špatná zpráva pro brněnský tým Appstores, který měl do té chvíle vozy  na prvním a třetím místě.  David Palmi předjížděl pomalejší  Renault Clio v rychlé pravotočivé zatáčce nazývané “dolíček” a po kontaktu oba vozy vylétly mimo trať. Což znamenalo konec účinkování v závodu pro oba jezdce značné škody na obou vozech. Potvrdilo se, že “dolíček” není místo pro předjíždění, byť o třídu pomalejších vozů.

Na čele mezitím tvrdě a soustavně bojovali Jakub Kubas a Miro Konopka s vozy BMW Z4  GT3 a Lamborghini Huracan GT3. Slovenský jezdec, čerstvě ověnčený  vítězstvím v premiérové 24 hodinovce na Slovakiaringu, nenechal soupeře z Brna ani na chvíli oddechnout. Také on zkusil v závěru závodu v retardéru zaútočit na brzdy, ale nedobrzdil a pokračoval rovně s průjezdem zpomalovací  šikanou z pneumatik. Nicméně kontakt Konopka udržel, když jeho ztráta i po této chybičce byla minimální.

Robert Šenkýř zase před závěrem zažil dramatickou chvilku při předjíždění dvoulitrového Lotusu Petra Levíčka. Vyjetí z ideální stopy na již značně znečištěný okraj tratě zřejmě zapříčinilo “ustřelení” zádi jeho BMW. Lotus lehce  trefil a následně předvedl poměrně divoké hodiny, zakončené v trávě. Nicméně vzápětí mohl s nepoškozeným vozem a s  nevelkou ztrátou opět pokračovat v souboji o celkový bronz, zatímco vedoucí  dvojice měla náskok  již zhruba minutu. Stejně tak mohl pokračovat a závod úspěšně dokončit i Petr Levíček.

Z druhého zlata dne a z třetí medaile se radoval Jakub Kubas, další stříbro si pak připsal Miro Konopka a bronz pak Robert Šenkýř, kterému se povedl po kolizi s Petrem Levíčkem a ztrátou třetí příčky husarský kousek. Poté, co se vrátil na trať předvedl neskutečnou stíhací jízdu a v nájezdu do poslední zatáčky na brzdy předjel Jiřího Malchárka s BMW M6 a získal zpět třetí příčku. Další místa obsadili Daniel Skalický, šestý byl Marcel Kusín s Petrem Kačírkem.

Ve třídě do 3,5 litru zvítězil Sebastian Daum z Rakouska, třídu do dvou litrů vyhrál Petr Levíček s vozem Lotus Exige S1 týmu KT motorsport.

Posledním dnem mosteckého  závodního víkendu byla neděle, kdy se jel už  pouze jediný závod FIA CEZ a to formulové D2.

Připravil : Pavel Jelínek