Druhý podnik FIA CEZ prozářily báječné debuty Calka a Coly

By 23.5.2017Závody

Středoevropský okruhový šampionát FIA CEZ má za sebou druhý podnik, který se uskutečnil na oblíbeném rakouském Red Bull Ringu. Takřka zimní teploty z Maďarska vystřídalo krásné letní počasí a fanoušci byli svědky několika překvapivých výsledků.

SPRINT – Calko překvapuje poprvé

Úvodní “velký sprint” přinesl hned několik zvratů. Hned od prvních metrů sice pokračoval boj Knoll vs. Malchárek, nicméně na rozdíl od druhého závodu na Hungaroringu se Knoll před Malchárka dostal a téměř celý závod před svým slovenským sokem zůstal.

Jezdec týmu Šenkýř Motorsport však neodolal atakům Malchárka a do cíle tak opět dojel na druhém místě. Po závodě však postihla slovenského jezdce třísekundová penalizace za nerespektování traťových limitů a Knoll se tak radoval z prvního vítězství v sezoně. Třetí místo vybojoval Richard Chlad jun., zatímco vítězství ve třídě GTC slavil Konstantins Calko.

Během nájezdu na start druhého závodu pak přišla pohroma pro Trevor Racing. Jirko Malchárek totiž nezamířil na startovní rošt, ale do boxů, kde musel svoji M6 GT3 odstavit kvůli technické závadě. Zdálo se tak, že má Knoll druhé vítězství v kapse, ale všechno bylo jinak.

Knoll sice kontroloval vedení prakticky po celý závod, nicméně v závěru závodu se k naprosto neuvěřitelnému výkonu rozjel Lotyš Calko, který nejprve překonal Chlada a v poslední zatáčce se doslova vecpal před Knolla. Rozdíl v cíli mezi nimi činil necelé tři desetiny sekundy.

Výsledky 1. závodu
Výsledky 2. závodu

FORMULE – Nový italský talent jménem Andrea Cola

Stejně jako pole velkého sprintu, i startovní pole monopostů se oproti maďarskému závodnímu víkendu pěkně rozrostlo. A hned od prvních kvalifikačních sekund o sobě dával hlasitě najevo italský mladík Andrea Cola. Jeho největším soupeřem jak v kvalifikacích, tak především v závodech, byl Švýcar Sandro Zeller, jehož rychlost je však dobře známá.

Cola se sice dokázal v prvním závodě před Zellera dostat, avšak švýcarský jezdec trpělivě čekal na chyby mladého debutanta v seriálu FIA CEZ, které brzy přišly. Z vítězství v prvním závodě se radoval právě Zeller před Regenspergerem a Böhlenem. Cola se tak musel spokojit až s nepopulární čtvrtou příčkou.

Vše si však vynahradil ve druhém závodě, ve kterým si počínal jako zkušený mazák. Římský rodák totiž po celý závod odrážel útoky Zellera, nicméně tentokrát ani jednou nechyboval a dojel si pro zasloužené vítězství. Za ním se seřadili Zeller, Regensperger a Tobler.

Výsledky 1. závodu
Výsledky 2. závodu

ENDURANCE – Calko to dokázal znovu!

Do vytrvalostního závodu neodstartovala rodinná dvojice otce a syna Malchárků, kteří doplatili na technickou závadu, která se projevila před druhým sprintem. Jejich konkurence však musela počítat s pořádným “trafficem” na trati, jelikož vytrvalostní závod se jel tentokrát společně jak pro jezdce seriálu FIA CEZ, tak také německého šampionátu DMV GTC.

A právě díky tomu je Calkův výkon ještě neuvěřitelnější. Lotyš totiž totiž startoval do závodu z dvanácté pozice společné klasifikace a během jedné hodiny se dokázal prokousat provozem až na první příčku. Za sebou tak nechal velkou spoustu silnějších vozů GT3 a připsal si zasloužené vítězství.

Druhé místo ve vytrvalosti bral další nováček v seriálu FIA CEZ, a to Patrick Eisemann, jenž startoval s Porsche týmu Förch Racing. Pro třetí příčku si pak dojela dvojice Šenkýř-Sládečka s BMW M6 GT3.

Výsledky závodu

Šampionát FIA CEZ bude pokračovat závody v Srbsku, Slovinsku a Polsku. Náš Media Team se vydá až na šestý podnik do Mostu.