Druhý sprint a hodinový boj na Red Bull Ringu

By 25.5.2016Závody

Závody FIA CEZ na rakouském Red Bull Ringu byly nakonec velice atraktivní, protože startovní pole tohoto šampionátu bylo doplněno pohárovým seriálem sportovních vozů P9, ve kterém navíc startovalo několik hostujících závodníků s velice rychlými vozy např. kategorie LMP2.

Na startovní rošt úvodního sprintu se postavilo 37 vozů, do druhého sprintu pak o tři vozy méně.

Druhý sprint D4 se jel na rozdíl od toho ranního již za celkem ideálních podmínek, i když před závodem hrozily temné mraky pořádnou průtrží.

České duo Jakubů se Z čtyřkami si proti prvnímu startu prohodilo pořadí v cíli a Jakub Kubas si připsal druhé zlato v sezóně. Jakub Knoll a jeho tým Šenkýř motorsport se pak mohli radovat ze stříbra. Zároveň jim patřila absolutně čtvrtá a šestá příčka v silné konkurenci rychlých závodních vozů, včetně vozů kategorie LMP2 .

Ještě o příčku lepší v absolutním pořadí a tedy bronzový, byl Aleš Jirásek a jeho bílá Praga, kterému patřilo vítězství v hodnocení FIA CEZ a samozřejmě i v divizi 5.

Rychlejší než česká trojka byl jen celkový vítěz Andreas Fiedler  s PRC -Audi-Turbo a Siegmar Pfeifer s Normou BMW.

Ve třídě do 3500 ccm si pak prohodili ranní pořadí Daniel Skalický s BMW M3 GTR a Martin Duras s BMW M3 E36 GTR. Patřilo jim opět zlato a stříbro ve třídě.

Do hodinovky, která se jela za krásného počasí a zakončila sobotní program, odstartovalo 37 vozů. Na čele se držely speciály Porsche 997 GT2 a Porsche 991 GT3 R. Za nimi o pořadí bojovaly také speciály PRC Ford, či vozy Audi R8 LMS a plejáda dalších Porsche, Ferrari a BMW.

V hodnocení FIA CEZ o umístění bojovala dvojice Knoll-Fischer a Kubas-Palmi, v obou případech startující s BMW Z4 GT3. Oba Jakubové chtěli získat skalp Slováka Malchárka s novým továrním BMW M6 GT3 a vrátit mu porážku z ranního sprintu. To se ale nakonec nepovedlo. Jiří Malchárek oproti své premiéře s tímto vozem na Hungaroringu výrazně zrychlil a po pětileté pauze se vrací do správného závodnického tempa.

Závod se dramatizoval se chvíli poté, co závodníci absolvovali povinné zastávky v boxech. Díky menší nehodě na trať vyrazil Safety car a celé závodní pole se sjelo do jednoho dlouhého hada, ve kterém ovšem byly promíchány rychlé vozy s pomalejšími. Vzápětí poté, co na trati zavlály zelené vlajky, se opět začalo závodit. Vozy vyšších tříd se prodíraly startovním polem a následně došlo k vážné nehodě v ostré zatáčce v horní části trati. Jeden z přeplňovaných vozů Seat ve vysoké rychlosti narazil z boku do Porsche rakouského týmu a výrazně jej poničil. K vážnějšímu zranění jezdců naštěstí nedošlo. Celé závodní pole pak dokroužilo do cíle za safety carem.

Dan Skalický, který stejně jako na Hungaroringu střídal dva různé vozy BMW, jel vytralostní závod opět s Alpinou B6 GT3. Na svůj úspěch z Maďarska však kvůli prasklé poloose nenavázal.

Celkovým vítězem hodinovky se stal Fritz s Porsche 997 GT2. V klasifikaci FIA CEZ si přijel pro zlato Malchárek, který jel vytrvalostní závod sám, stříbrná byla dvojice Knoll-Fischer a posádka Kubas-Palmi získala bronz.

V Divizi 5 opět zvítězil Aleš Jirásek s Pragou, který stejně jako Dan Skalický a Jiří Malchárek startoval z boxové uličky.

Příští závod seriálu zavítá v půlce června do severočeského Mostu.