Okruhový šampionát středoevropské zóny FIA CEZ, severočeský Most

By 20.6.2016Závody

Dalším středoevropským okruhem, kam ve druhé půlce června zavítá okruhový šampionát středoevropské zóny FIA CEZ, bude severočeský Most. Zdejší autodrom zároveň slavil 33 výročí svého otevření. Okruhové mistrovství FIA CEZ pak mělo za sebou tři závodní víkendy a Most byl tedy čtvrtým. Letošní premiéru obstaral v závěru dubna maďarský Hungaroring, o dva týdny později hostil týmy Red Bull Ring v rakouském Spielbergu a týden před Mostem se pak jelo v Srbsku na letišti v Batajnici, kde ale žádný ze “severských” týmů FIA CEZ nestartoval. Již druhým rokem obohacují seriál prototypy Sports Car Challenge, kterých se právě do Mostu sjelo výrazně větší množství, než třeba na Hungaroring. V Mostě nechyběl s bílou Pragou R1 ani Aleš Jirásek, který dokázal vyhrát závod v divizi 5 v Rakousku, přestože mu v posledním kole došel benzín.

Závod FIA Zone D2 pro formulové monoposty nabídne souboj více než dvou desítek jezdců, mezi nimiž z našich nechybí Antonín Sus na Dallaře 302 Opel, Tomáš Chabr, Petr Samek či Petr Semerád a Tomáš Korený. V divizi 4 cestovních a GT vozů se přihlásil ke startu jen tucet jezdců. Appstore motorsport přivezl nové BMW Z4 pro Davida Palmiho. Jedná o model z roku 2015 a předposlední vyrobený kousek. Nechyběl ani Slovák Jiří Malchárek s novým továrním BMW M6 GT3, který měl ovšem v pátek technický problém a jeho tým musel na otočku vyrazit pro náhradní díl do Německa!

Další Slovák Miro Konopka pak zase poslal svůj tým napřed a na okruh dorazil až ve čtvrtek v noci. Ve středu a ve čtvrtek totiž závodil na domácím Slovakiaringu na zdejší premiérové čtyřiadvacetihodinovce, kterou tentokrát se Seatem vyhrál. Do Mostu ovšem Konopka přijel se svým Lamborghini Huracan.

Připomeňme, že brněnský jezdec Jakub Kubas si jak z Maďarska, tak i z Rakouska dovezl po jednom vítězství a v podobném trendu, navíc s novou technikou, chtěl pokračovat i v Mostě. Stejně tak ovšem jeho soupeř Knoll, Malchárek a další. Právě mezi nejsilnějšími vozy D4 se sjela slušná konkurence. Již v pátek se jely hned tři kvalifikace na všechny závody divize 4, čili na oba sprintové závody a také na vytrvalostní závod. V sobotu budou následovat oba sprinty a na závěr sobotního programu hodinový vytrvalostní závod. Což je, zdá se, nový trend okruhových závodů zóny. Všechny závody D4 se odjedou v sobotu a v neděli mohou již členové týmů být doma a relaxovat ….

Jak jsme již zmínili, Mostecký autodrom slavil. Vznikl v letech 1978 až 1983 v místě bývalého povrchového hnědouhelného dolu Vrbenský. Nápad na stavbu autodromu sice vznikl v souvislosti s automobilovými a motocyklovými závody, ale hned od počátku tehdejší soudruzi počítali s jeho využitím i pro jiné účely. Autodrom tak brzy ožil také testováním závodních i nově vyvíjených vozů, výcvikem řidičů sanitek, hasičských nebo policejních vozů, ale také závodnickými školami a kurzy bezpečné jízdy. Tuto úlohu převzal později polygon, vybudovaný přímo v rozlehlém areálu závodního okruhu v roce 2005 na ploše 13 hektarů. Vrcholem mostecké sezóny pak je tradičně závod trucků, který se uskuteční začátkem září. Do budoucna chystá vedení firmy další novinky, když podle zatím neověřených informací jsou ve hře tři velké automobilové závody. Že by do Mostu zavítalo třeba DTM nebo německý ADAC GT ?

Uvidíme…… !

Hlavní den mosteckého závodního víkendu bude v sobotu, kdy se začíná v 8,30 hodin ráno kvalifikací CEZ D2.

Připravil : Pavel Jelínek

https://fia-cez.com/
www.autodrom-most.cz

Leave a Reply