Sezóna začala na maďarském Hungaroringu.

By 1.5.2016Závody

Okruhové Mistrovství zóny střední Evropy FIA CEZ odstartovalo na maďarském Hungaroringu. Netradičně se jelo pouze do soboty, protože Maďaři se patrně chystali slavit 1. máj.

Většina týmů tedy na Hungaroring přijížděla ve středu a pak již následovalo známé kolečko technických a administrativních přejímek, volných tréninků a pak kvalifikací a  na závěr vlastních závodů.

Nejnabitější startovní pole byla v divizi 4 do dvou litrů a nejsilnější D4 nad 3,5 litru. Téměř dvě desítky strojů se sjely také mezi formulemi, přičemž i zde byli, byť skromněji, zastoupeni i Češi.

Již v kvalifikaci se potvrdila rychlost přeplňovaných dvoulitrů, které se díky zřejmě administrativní chybě objevily  ve dvoulitrové třídě. Atmosférické dvoulitry proti nim samozřejmě neměly šanci a tak zelené Lotusy  Petra Mandelíka a Petra Krejčího ztrácely na kolo více než čtyři sekundy. Lotus Exige brněnského týmu KT mtorsport , který zde ještě v nedávné minulosti suverénně kraloval, tak do závodu vyrážel ze třetí řady a  pátého místa a druhý pak  ze čtvrté řady, když na rychlosti nic neztratily. Naopak, Mandelík se po pauze dokonce zrychlil.

Velmi zajímavé startovní pole, čítající 23 vozů, se sjelo v nejsilnější kategorii divize 4. K vidění  v něm byly BMW Z4 GT3, které mimochodem vloni brázdily šampionát ADAC GT masters, ale také největší  novinka stejné automobilky, BMW M6 GT3, či nové Lamborgini HuracánGT3. Divize  5 se také začíná celkem slušně rozrůstat, obohacena o dvě Pragy R1 a dosud výhradně vrchařský tým Nutrend racing Václava Janíka . Ten přijel se dvěma plackami Norma sbírat nové zkušenosti a má v plánu i další závody, i když kvůli termínovým kolizím nemůže absolvovat úplně kompletní okruhový šampionát.

Na čele sprintu se po kvalifikaci srovnali Aleš Jirásek s Pragou R1, Jakub Knoll s BMW Z4 GT3 a Miro Konopka s Lamborgini Huracán.

 

Pátek 29. dubna 2016 – první závody

Již v pátek pak přišly na řadu první závody, které se obvykle jezdí až v sobotu. Nejatraktivnější byla samozřejmě nejsilnější kategorie, kde se objevilo hned několik nových a rychlých speciálů.

Zde výborně odstartoval Slovák Miro Konopka se žlutým Lamborgini, který těsně za svými zády nechal dvě BMW Z4 i všechny další závodní speciály. Nicméně vedení neudržel a brzy se před něj k velké radosti týmu Šenkýř Motorsport po krásném předjížděcím manévru dostal Jakub Knoll s BMW Z4.

Konopku v další fázi závodu předjel neméně elegantně také Brňan Jakub Kubas rovněž se Z čtyřkou, ale na Knolla začal lehce ztrácet a zdálo se být rozhodnuto. Za nimi pak sváděli další krásný souboj Miro Konopka v Lambu s Alešem Jiráskem s lehkou Pragou R1, jedoucí ovšem v Divizi 5.

Těsně před závěrem se zřejmě díky předjíždění pomalejších vozů o kolo zpět začal Kubas dotahovat na Knolla. Oba  vozy se dostaly dokonce do těsného kontaktu a v předposlední zatáčce okruhu Knoll lehce vyjel ze stopy, čehož Kubas okamžitě využil a obě rychlé Z čtyřky si tak vzájemně prohodily pořadí na čele.

V následující vracečce před cílovou rovinkou pak na vedoucí jezdce čekal Safety car, který tak ukončil veškeré boje tohoto závodu. Pro vítězství si dojel Brňan Jakub Kubas. Stříbrný za Kubasem dojel Jakub Knoll se stejným vozem, přičemž rozdíl mezi oběma byl pouhých 35 tisícin sekundy. A zatímco Kubas zářil spokojeností, Knoll se naopak netajil svým zklamáním a podceněním soupeřovy rychlosti.

Miro Konopka s Lamborgini dojel 15 sekund za vítězem a nakonec  tedy vybojoval bronz, který uhájil před Alešem Jiráskem s Pragou R1. Ten se zároveň mohl radovat ze suverénního vítězství v divizi 5.

Pátá příčka patřila nejžhavější novince mnichovské automobilky, kterou se podařilo získat  slovenskému týmu Trevor racing, tedy krásnému BMW M6 GT3 a slovenskému pilotovi Jiřímu Malchárkovi. Ten se s vozem vlastně teprve seznamoval, ale patá příčka je slušný výkon na úvod sezóny. I když na druhou se čekalo, že vůz bude ještě rychlejší.

Velmi spokojen pak byl vrchař Václav Janík, jenž při svém prvním startu na okruzích a na pro něm zcela neznámém okruhu Hungaroring dokázal zajet šestý celkově, ale hlavně druhý v divizi 5. Do této chvíle zkušený vrchař samozřejmě nemohl znát ani pojem předjíždění a už  vůbec ne hromadný start, který s sebou přináší řadu nástrah. Ale Janík vše zvládl na jedničku a v cíli mohl být velmi spokojen. Škoda jen, že do bojů nakonec prakticky nezasáhla druhá Norma jeho týmu, u které „odešel“ motor.

 

Dvoulitry a organizační problém

Mnohem skromnější české zastoupení měly dvoulitry, kde se ve sprintu objevily pouze dva zelené lotusy z Brna a jezdci Petr Mandelík, který se do závodního kokpitu vrátil po loňské pauze, a Petr Krejčí. Již v kvalifikaci je ale čekalo poměrně nemilé překvapení v podobě zařazení čtyř vozů kategorie TCN 2 španělské homologace s dvoulitrovými turbomotory do této třídy díky zřejmě administrativní chybě. Na tu byli pořadatelé opakovaně upozorňováni, nicméně bez efektu a náprava se nekonala v prvním ani v dalších závodech.

Tyto vozy patřící dle řádů do kategorie do3.5 litru byly samozřejmě nesrovnatelně rychlejší. a tak nebyla šance skončit lépe, než na pátém místě celkově, což dokázal bezchybně jedoucí Petr Mandelík. Je ovšem pravděpodobné, že po přislibeném „zrušení“ čtveřice vozů s turby, bude zaslouženým vítězem právě on.
Zlato si vybojoval Srb Milovan Vesnič se Seatem Leon race před zástupkyní něžného pohlaví, domácí Edinou Bús se stejným vozem. Tyto vozy ale mezi dvoulitry nemají co dělat a vše bude mít ještě dohru u tzv. u zeleného stolu.

Petr Krejčí s druhým Lotusem dojel osmý a hned za ním pak nejrychlejší Slovák a veterán okruhových závodů Julo Konček s vozem Vauxhal Vectra STC, kterého závodění stále hodně baví.

Okruh, dlouhý 4 381 metrů, se vydaly zdolávat také  jezdci  formulových monopostů, kterých se sjelo celkem 18. A ani mezi   nimi se neztratili Češi, kteří byli na startu čtyři. Závod vyhrál Maďar Tamás Rónai s dvoulitrovou formulí Renault před svým krajanem s pěkně maďarským jménem, János Magyar. Ten jel s Formulí Master Tatuus Honda a ztratil na vítěze 687 tisícin sekundy.

Nejrychlejším Čechem, který se dostal na stupně vítězů, byl Antonín Sůs s další ef trojkou, Dalarou 302. Bronzový muž ztrácel jen sekundu a 520 tisícin.Celkově pátá příčka patřila Antonínu Chabrovi se šestnáctistovkou Van Diemen 05 a hned za ním dojel Petr Samek s dvoulitrem Renault.

Nejmladším Čechem víkendu byl teprve 14 letý Petr Semerád. Tedy syn Josefa a bratr Martina ze závodnické rodiny Semerádů. Půjčil si formuli Gloria od jiného talentovaného mladíka, Tomáše Koreného. Semerád pak předvedl parádní jízdu a dokázal se propracovat přes několik soupeřů. Patrně po menším kontaktu s jedním ze soupeřů mu však začala ucházet zadní pneumatika, takže vůz přestal být ovladatelný a mladý jezdec vybojované pozice zase ztratil.

Z celého závodu vznikají videa i televizní reportáže. Závodní víkend vyvrcholil v sobotu.

https://fia-cez.com/

www.hungaroring.hu

Leave a Reply