Velká cena Slovenska nabídla mnoho dramat

By 22.8.2017Závody

Srpnová Velká cena Slovenska patří každoročně ke klenotům šampionátu FIA CEZ. I letos se sjela na Slovakia Ring pěkná konkurence a fanoušci se měli na co dívat.

SPRINT

Pořádně napilno bylo v garážích týmu Racing Trevor již před vypuknutím samotných kvalifikačních a závodních jízd. Jirko Malchárek totiž ve čtvrtečním testu tvrdě havaroval a mechanici týmů GT Sports Technology a Racing Trevor prožili další bezesnou noc. Oprava se však podařila, díky čemuž zažili otec a syn Malchárkovi na domácí půdě pěkně emotivní víkend.

V prvním “velkém” sprintu to však byl Richard Chlad jun., jenž zvítězil v hodnocení třídy D4+3500 a navázal tak na výkony z Mostu a Poznaně. Nerozházelo jej ani brzké zastavení závodu kvůli dešti a následný restart. Pro druhé místo ve stejné třídě si dojel Marcin Jedlinski s Porsche 991 GT3R a skvělé třetí místo zaznamenal během premiérového startu ve FIA CEZ Richard Gonda, jenž reprezentoval tým Šenkýř Motorsport.

V absolutním pořadí zvítězil Miro Konopka, který však s vozem třídy LMP2 nemůže bodovat, tudíž si plný počet bodů v Divizi 5 odvezl Tomáš Korený.

Zatímco první sprint byl plný dramatických momentů díky proměnlivému počasí, ten druhý byl o poznání klidnější. Jirko Malchárek, který si po startu z pole position budoval náskok, tak měl jediný úkol, a to zdárně dovézt BMW M6 GT3, jenž si toho během víkendu tolik prožila, do cíle. Tak se také stalo a Malchárek se tak radoval z velmi cenného vítězství v D4+3500. Na stupně vítězů jej pak doprovodili Richard Gonda s Jakubem Knollem.

V D5 se pak opakoval situace z prvního závodu s tím rozdílem, že nebodoval Tomáš Korený, ale jeho týmový kolega Václav Janík.

Výsledky 1. závodu
Výsledky 2. závodu

Ani “malý” sprint netrpěl nedostatkem jezdeckého obsazení. Vyšší počet účastníků však měli na svědomí především jezdci s pohárovými vozy Renault, Mazda a Lotus.

V prvním závodě si poradil v těsném souboji Zoran Kastratović s Egonem Burkusem a jeho okřídlené Clio si tak připsalo další vítězství. Pro třetí místo si dojel slovenský veterán Julo Konček.

Do druhé závodní jízdy však Srb nenastoupil a Burkus tak zvítězil celkem pohodlně před Slováky Končekem a Szilágyim

FORMULE

V závodech monopostů probíhala v obou jízdách tříčlenná bitva o vítězství. A do obou jízd startoval z první příčky János Magyar. Byl to však Bartolomiej Mirecki, jenž dokázal využít náročných, přechodných podmínek během prvního závodu a hned v prvním kole se protlačil do vedení.

Polský jezdec si navíc vypracoval celkem slušný náskok a bojovalo se především o druhou příčku mezi Magyarem a Brajnikem. V posledním kole se však všichni tři sjeli a díky naprosto neuvěřitelné poslední zatáčce se poskládali za sebou snad v nejtěsnějším finiši posledních let. Prvního Mireckiho a druhého Brajnika dělilo nicotných 5 tisícin sekundy a třetí Magyar zaostal za vítězem o 0,148 sekundy!

Ve druhém závodě se měla opakovat polsko-maďarsko-italská bitva, jenže Paolo Brajnik doslova uklouzl na jedné z nečistot a poroučel se mimo trať. Pole position tak tentokrát dokázal János Magyar přetavit ve vítězství před Mireckim a Ronaiem.

Ve třídě F4 se v obou závodech radoval z vítězství Václav Šafář před Petrem Semerádem.

Endurance

Sobotní vytrvalostní závod pak díky proměnlivému počasí přinesl další zajímavou bitvu o vítězství. Naprostá většina startovního pole se totiž vydala na trať na suchých pneumatikách a když po třech kolech začalo hustě pršet, závody se z tratě přesunuly do boxů, kde se odehrála bitva mechaniků při výměně pneumatik.

Na čele absolutního pořadí se poté držela Norma z týmu Vacláva Janíka. Mnohem větší boj však probíhal o vítězství v D4 nad 3,5 litru, který svádělo Audi týmu K&K Duck Racin a dvě BMW týmů Šenkýř Motorsport a Racing Trevor.

Otec a syn Chladovi nakonec dokázali odolat všem nástrahám propršeného vytrvalostního závodu a poprvé v letošní sezoně naplno bodovali v hodinovce. Pro druhé místo si dojeli Jirko a Christian Malchárkovi, kteří na trati dokázali zdolat Richarda Gondu s Robertem Šenkýřem. Ti se museli spokojit se třetí příčkou v Divizi 4 nad 3,5 l.

Absolutní vítězství v náročných podmínkách vybojovali Václav Janík s Tomášem Koreným,  ve třídě GTC zvítězil Matěj Konopka se Zdenkem Mikuláškem. Třídu D4 do 3,5 litru opanoval Petr Válek a v divizi D4 do dvou litrů zvítězila polská dvojice Kolakowski, Wyszomirski.