Žijeme pro každý konkrétní závod a doma chceme udělat co nejlepší výsledek, říká Jirko Malchárek

By 9.8.2017Závody

Slovenský jezdec Jirko Malchárek vloni absolvoval svou premiérovou sezonu za volantem BMW M6 GT3. Poté, co se s tímto speciálem sžil, ukazuje, že patří na špici středoevropské okruhové scény. Jediný slovenský jezdec ve Formuli 1 však nezávodí kvůli pohárům a bodům. Více se dočtete v následujícím rozhovoru.

V letošní sezoně jste sice ukázal pouze v Maďarsku a Rakousku, ale vždy jste patřil k těm nejrychlejším. Jste spokojen s letošními výsledky?
Jsem spokojený s progresem naší výkonnosti a také si začínáme rozumět s M6 i co se týče nastavení. Bohužel nepracujeme s komplexní telemetrií, a tak se spoléháme na subjektivní dojmy, a tak se posouváme k vyšší rychlosti. Máme ještě rezervy ve všem, jak v nastavení, tak také sami u sebe. Tento rok jsme zatím spolehlivější, jako naše technika a proto nejezdíme tolik, kolik bysme chtěli. Reálně jsme v kvalifikacích i v závodech měli nejvyšší rychlost, takže s dílčími výsledky spokojeni jsme.

Loni jste s M6 GT3 spíše sžíval. Co ovlivnilo váš rychlostní posun v letošní sezoně?
Ano v minulém roce jsme o M6 nevěděli nic a jezdili jsme doporučené komerční nastavení z technické příručky BMW. Nebyly funkční ani všechny softwarové součásti a proto jsme se “jen” vozili. Tento rok jsme chtěli závodit více na limitu a společně s Karlem Neffem a jeho chlapci jsme dnes celkem daleko v pochopení této techniky a dokážeme závodit na “hraně”. Jsem vděčný týmu Racing Trevor, že máme takovou unikátní příležitost jezdit s takovou technikou.

Na Hungaroringu jste zúčastnil se svým synem Christianem závodů International GT Open. Plánujete více startů v podobných prestižních seriálech?
Ano, podobné seriály, jako GT Open, anebo Blancpain GT Series jsou šampionáty, kde počínaje příštím rokem chceme být co nejvíce. Myslím, že 13. místo v kvalifikaci z 24 profi vozů GT je dobrý výsledek a odstup 0,3 sekundy na platinové jezdce je také slušné na to, že se stále učíme. V budoucnosti bysme moc rádi byli v první desítce absolutně, což by bylo naše vítězství, ale zatím je to jen krásný sen.

Blíží se Váš domácí závodní víkend Velké ceny Slovenska. Považujete ji za největší závod sezony?
Svým způsobem ano, i když GT Open je jiná liga. Je férovější a také jasnější z hlediska technických, ale i sportovních pravidel, je tam vynikající konkurence vozů GT3, je to prostě jiný svět v každém porovnatelném parametru. Samozřejmě doma je doma a chceme udělat co nejlepší výsledek a pokud nám vydrží technika, máme nejvyšší ambice. Naše výhoda je až unikátní vyrovnanost se synem a přitom rozdílný přístup. Takže vzájemným porovnáváním se společně zrychlujeme a posouváme svoje hranice, i hranice auta výš. Víme přesně, kterým směrem jít a výborně se doplňujeme. Věřím, že se sejde dobrá konkurence, jako např. minulý rok a díky tomu si užijeme víkend se synem a našimi rodinami a přáteli.

Jaké jsou Vaše cíle v letošní sezoně ve středoevropské zóně?
Já ani můj syn nemáme v zóně žádné ambice. Jezdil by jsem i bez nároku na body. Nejde mi o nic víc, jako v daný víkend maximálně zabojovat a udělat co nejlepší výsledek na trati v konkrétních závodech. Celosezónní hodnocení mě vůbec nezajímá. Žijeme pro ten daný víkend a pro konkrétní závody.