Každá pozice na stupních vítězů pro mě bude potěšením, míní nováček ve FIA CEZ Marcin Jedlinski

By 10.5.2017Paddock

Mezi nováčky v šampionátu FIA CEZ se na Hungaroringu zapsal také polský jezdec Marcin Jedlinsky, který navíc rozšířil počet vozů GT3. Pro polského jezdce navíc premiérový víkend ve středoevropském šampionátu nedopadl vůbec špatně. To dokazuje čtvrté místo v absolutním pořadí z prvního sprintu sezony.

“Závodní víkend FIA CEZ na Hungaroringu byl vlastně mou premiérou za volantem vozu GT3. Závody se mi líbily, i když se mi moc nepovedly. Zaznamenal jsem, že ve startovním poli je několik velmi rychlých jezdců, se kterými bych se chtěl měřit. Dnes můžu potvrdit, že plánuji účast na dalších dvou až třech závodních víkendech FIA CEZ,” prozradil polský jezdec.

Mnoho fanoušků navíc kvituje zcela nový vůz, který se v šampionátu FIA CEZ ještě neobjevil. Je jím Porsche 991 GT3 R. Pro Jedlinskiho to však byla jasná volba.

“Volba vozu byla pro mě celkem jasná. Několik let se účastním značkového poháru Porsche a to je jen jeden z důvodů, proč jsem si vybral zrovna Porsche. Navíc se společně s týmy Olimp Racing a Förch Racing by Lukas Motorsport účastníme s tímto vozem 24H Series.”

Jedlinski však nezávodí pouze v šampionátech FIA CEZ nebo 24H Series. Několik sezon totiž také bojuje v šampionátu Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe. Nicméně, jaké jsou hlavní rozdíly mezi pohárovým vozem a speciálem GT3?

“Jak už jsem řekl, několik let závodím v šampionátu Porsche GT3 CCCE. Nicméně rozdíl mezi pohárovým vozem a speciálem GT3 je enormní. Vůz GT3 je silnější a díky vyvinutější aerodynamice také rychlejší v zatáčkách. Navíc má mnohem více elektronických systémů, které pomáhají jezdci, jako např. několikastupňovou ABS, kontrolu trakce, atd. Pohárový vůz nedisponuje tolika elektronickými pomocníky a mnohem méně odpouští chyby. Přechod z pohárového vozu do vozu GT3 vyžaduje několik změn, jako např. změna samotného stylu jízdy nebo také jiný styl brzdění. Hodně se učím a věřím, že s každým dalším závodem bude tempo mnohem lepší,” vysvětlil hlavní rozdíly mezi těmito podobnými vozy jezdec týmu Olimp Racing.

A jak vypadá budoucnost Marcina Jedlinskiho?

“Letos se budu především soustředit na učení se s vozem GT3 a každá pozice na stupních vítězů mezi jezdci FIA CEZ bude pro mě velkým potěšením. Také budu závodit v jiných sériích, kde mám však vyšší cíle. Chci však pokračovat jak v Porsche Cupu, tak s GT3 vozem,” dodal Polák.

FOTO: Ondřej Laušman/FIA CEZ