Dramatické závody CEZ na Hungaroringu

By 3.5.2016Závody

Program úvodního letošního víkendu  závodů Mistrovství zóny střední Evropy na maďarském okruhu Hungaroring, vyvrcholil v sobotu druhými závody všech vypsaných kubatur a na úplný závěr hodinovkou “endurance”. 

Ve dvoulitrech se opakovala podivná situace z předešlého dne, přičemž skutečným dvoulitrům kraloval Petr Mandelík s Lotusem Exige . Ten doslova  uštval rychlého Srba Kastratoviče s Renaultem Clio, který neustál Mandelíkův tlak a dvakrát vyjel z tratě. Poprvé se mu ještě podařilo vrátit se zpět před Mandelíka, ale v závěru jízdy z vedoucí pozice havaroval.

Další Čech a Mandelíkův týmový kolega Petr Krejčí rovněž s lotusem pak skončil mezi dvoulitry bronzový. Zelený závodní bez problémů fungoval a tak se mohl třetí Petr z brněnského KT motorsport, Levíček, připravovat na svůj podvečerní hodinový závod.

V Národní formuli byl nejrychlejší Tomáš Chabr a druhý Tomáš Korený. Ten se vrátil za volant svého vozu, který  si o den  dříve vyzkoušel Petr Semerád. Ve dvoulitrech skončil  druhý Petr Samek a mezi formulemi 3 pak také druhý Antonín Sus.

Havárie ještě před startem sprintu D4

Veškerá očekávání dramatických soubojů pak překonal start druhého sprinttu divize 4 nad dva litry. Ještě při najíždění vozů v zaváděcím kole došlo ke dvěma haváriím, které značně ochudily celé startovní pole. Několik  největších favoritů a nejsilnějších vozů totiž vůbec nemohlo vyrazit k opakovanému startu. Prvotním důvodem problému byl domácí jezdec Lekeny s vozemRenault RS 01. Ten známým kličkováním po trati zahříval pneumatiky, jenže při tom dostal hodiny a vrazil do svodidel. Za ním jedoucí Jakub Knoll musel zastavit, aby se vyhnul kontaktu. Pak se proplétal startovním polem, aby se vrátil na svoji pozici na čele startovního pole. To zřejmě zmátlo Malchárka, který vyrazil za ním, i když závod ještě nebyl odstartován a na startovní rovince smetl Kubase. Do kolize se pak dostali  i někteří další  a tak startovní pole bohužel zbytečně zchudlo.

Nejrychlejší byl nakonec Aleš Jirásek s Pragou R1, absolutní vítěz a zároveň vítěz Divize 5, kde skončil druhý Václav Janík s Normou. Šternberský jezdec se tak na okruzích poměrně rychle zabydlel a přechod z vrchů mu nedělal problémy. V celkovém pořadí se mezi ně vešel jenom Miro Konopka s Lamborgini, tedy vítěz divize 4. Další příčka celkově a druhé místo v divizi D4 patřila Jakubovi Knollovi s BMW Z4.

Endurance a tedy hodinovka na závěr.

Úplný závěr obstarala hodinovka, v níž mohli v posádce startovat dva jezdci, ale ve většině vozů jel pouze jediný pilot. Bohužel, závod ovlivnila již zmíněná nehoda ve sprintu a tak několik vozů nakonec chybělo. Výborně jezdil především Filip Sládečka s BMW Z4, další rychlý jezdec Šenkýřova týmu, kterému patřilo absolutní vítězství. Na druhou příčku se nakonec dostalo domácí duo Lekény -Lekény s Renaultem RS 01, který paradoxně způsobil řetězovou sérii nehod ve sprint.

A na stupních vítězů opět nechyběl ani Miro Konopka, který  patřil mezi nejpilnější závodníky víkendu.  A také nejúspěšnější. Za zmínku  jistě stojí i úspěšná premiéra Dana Skalického s BMW Alpina. Přes rezervy, které ve své jízdě zkušený pilot shledával, skončil absolutně čtvrtý, navíc třetí v D4. Také on jel oba sprinty i Endurance, kde vystřídal své osvědčené BMW GTR za BMW Alpina GT3.

Ne všem jezdcům bylo přáno dojet až do cíle. Hned po sedmi, respektive devíti ujetých kolech, své stroje odstavili oba jezdci vozů Praga R1.

Právě v těchto  chvílích do  závodu ovšem naopak opožděně nastoupila posádka Kubas – Palmi s provizorně opraveným BMW Z4. S takovou ztrátou samozřejmě nemohli na výraznější  úspěch pomýšlet, ale alespoň vyzkoušeli techniku a také pořádně procvičili zručnost týmu mechaniků.

Ve dvoulitrech si přijel pro stříbro Petr Levíček s Lotusem Exige, ovšem za Vesničovým Seatem s dvoulitrovým turbem.

Příští podnik Mistrovství zóny střední Evropy FIA CEZ bude hostit již v polovině května rakouský RedBull Ring.

Leave a Reply