Na rakouském Red Bull Ringu se o víkendu pojede druhý díl FIA CEZ.

By 12.5.2016Závody

Po nedávném úvodním letošním okruhovém klání na maďarském Hungaroringu se o nadcházejícím víkendu pojede o další body do FIA CEZ, ale také do českého okruhového šampionátu. Na řadě je další z okruhů F1, supermoderní rakouský Red Bull Ring v malebném podhůří Alp.

Víkendová “zóna” nabídne bohaté startovní pole, které by mělo být ještě početnější, než při úvodním podniku na Hungaroringu. A navíc přibude lahůdka v podobě seriálu BOSS GP.

Ne všechno je ale ideální. Zkušení pořadatelé poněkud podcenili plánování a časový rozvrh zahrnoval několik závažných chyb. Např. závod Endurance měl startovat ihned po sprintu dvoulitrů D4. To přináší neřešitelný problém, či spíše hned několik problémů. Alespoň pro vozidla, jejichž řidiči mají v plánu starty ve sprintech i vytrvalostních závodech. Jednak vozidlo po závodu musí do uzavřeného parkoviště, dále je potřeba minimálně natankovat a v neposlední řadě provést důkladnou kontrolu a přípravu vozu na start. Je tedy prakticky vyloučeno jet oba tyto po sobě jdoucí závody.

Navíc je tu další nemalý a zatím nevyřešený problém s chybným zařazením vozů s přeplňovanými dvoulitry mezi dvoulitry standartní. Představitelé zóny tento problém zatím nevyřešili a důsledkem je bojkot závodu od většiny týmů s dvoulitrovými vozy. K tomuto bojkotu se připojili i zelené Lotusy brněnského týmu KT motorsport a na okruhu u býka budou tentokrát chybět.

Petr Mandelík to vysvětluje následovně: “Závodu na Red Bull Ringu se nezúčastním, přestože mám tuto trať velmi rád a moc jsem se na ni těšil. Neřešení problému s technickými předpisy FIA CEZ ohledně vozů s dvoulitrovými turby v D4-2000 nás přimělo k tomu, abychom se připojili k bojkotu tohoto závodního víkendu. Chaos na straně pořadatele (nevypsaná kvalifikace pro 2.závod ve sprintu, start vytvrvalostního závodu bezprostředně po dojetí sprintu bez možnosti auto alespoň dotankovat), pak toto rozhodnutí jen potvrdil. Stejně tak budou chybět Petr Krejčí a Petr Levíček.

Okruh již má za sebou evropský šampionát trucků, ve kterém diváci viděli dvě vítězství české Buggyry. V závěru května je na programu závod DTM, pojedou se zde i závody MotoGP a samozřejmě již zmíněná formule 1.

Pavel Jelínek

Leave a Reply