Sezona 2017 odstartuje na Hungaroringu

By 12.4.2017Závody

Stalo se již tradicí, že sezona středoevropského okruhového šampionátu FIA CEZ odstartuje na maďarském Hungaroringu. Maďarský okruh sice nepatří k nejstarším okruhům na světě, ale za 30 let své existence si vybudoval pevné místo nejen v kalendáři Formule 1, ale i v dalších prestižních okruhových šampionátech.

Je třeba podotknout, že nebýt jednoho tvrdohlavého Angličana, závodní okruh by nedaleko Budapešti možná ani nevyrostl. Ten Angličan se jmenoval Bernie Ecclestone, jenž sice chtěl původně závod F1 za “železnou oponou” v SSSR, nicméně jeho maďarský kamarád mu doporučil právě svoji rodnou zem.

Původní nápad počítal s okruhem v části Népliget, kde se navíc jela i vůbec první VC Maďarska, kde v roce 1936 zvítězil slavný Tazio Nuvolari. Zastupitelé města však s návrhem trati v Budapešti nesouhlasili, a tak se začalo stavět mimo maďarskou metropoli, nedaleko obce Mogyoród.

Se stavbou okruhu se začalo v roce 1985 a hned o rok později se konala na Hungaroringu první maďarská Grand Prix. Stavební práce trvaly 8 měsíců a za tak krátkou dobu nebyl postaven žádný z okruhů Formule 1. Zajímavostí také je, že Hungaroring je třetí nejnavštěvovanější atrakcí v Maďarsku.

Po loňském závodění ve formátu čtvrtek-sobota se letos organizátoři vrací ke klasickému závodnímu víkendu. V pátek 21. dubna budou na programu první kvalifikace a v sobotu první závody, včetně toho vytrvalostního. V neděli pak jezdce čeká náročnější program, když odjedou druhé kvalifikační jízdy a druhé závodní jízdy.

Všechny důležité informace k prvnímu závodnímu víkendu naleznete ZDE.

Důležitá fakta o okruhu:
–          Délka okruhu: 4381 m
–          Počet zatáček: 14
–          Šířka trati: 11 až 15 m
–          Největší stoupání: 6,2%
–          Největší klesání: 7%
–          Délka cílové rovinky: 788,9 m
–          Rekord okruhu: 1:19,071 (Michael Schumacher, 2004)

Foto: Ondřej Laušman/FIA CEZ